Otvorena izložba Likovne kolonije „Čačak“
U Čačku je 27.10.2021. godine otvorena 13. i 14. izložba likovne kolonije. Izložbu je u srednjem holu Doma kulture otvorila Vesna Petrović, urednik likovnog progama, ističući da su ovoga puta obuhvaćeni radovi njena poslednja dva saziva, tj. radovi iz 2020. i 2021.godine, a zbog svima poznatih neprijatnih okolnosti u kojima živimo i radimo. Vesna je posetioce podsetila da je Likovna kolonija „Čačak“, osnovana pre četrnaest godina i da je za kratko vreme došla na nivo kulturnih manifestacija koje su od posebnog značaja za naš grad.
Obraćajući se prisutnima, Vesna Petrović je kazala:„Od 1905.godine kada je osnovana naša prva likovna kolonija u Sićevu, kraj Niša, a koju je osnovala naša Nadežda Petrović, svesni smo značaja koliko ti kratki susreti i umetnički tragovi koji ostaju, znače za polularizaciju kulture. I kao što je ona odabrala Sićevačku klisuru kao mesto za okupljanje umetnika, tako smo se i mi opredelili za Ovčarsko-kablasrsku klisuru koja je poznata po svojim prirodnim i kulturno-istorijskim lepotama. Posledica tog umetničkog okupljanja su ove slike koje su pred nama.“
I zaista, u velikom broju radova koje su naslikali umetnici iz raznih krajeva, a koji su očarani lepotom naše klisure i njenih manastira, kao i Crkve Vaznesenja Gosodnjeg u Čačku, možemo biti ponosni na to koliko smo kao podneblje inspirativni.
Među prošlogodišnjim učesnicima čiji su radovi izloženi nalaze se: Jelena Vragović, Miljana Draškovič, Dejan Krga, Katarina, Kale Novaković, Bojan Savić, Jelena Tijanić Savić, Đorđe Stanić, Marija Stanojlović.
Ovogodišnji radovi koji su prikazani pripadaju umetnicima: Tatjani Dejanović, Milošu Dekiću, Goranu Deliću, Katarini Đorđević, Snežani Pešić Rančić, Ivani Radović, Vladanu Ranđeloviću i Đorđu Staniću.
Umetničke slike Đorđa Stanića su se u Domu kulture pojavile uzastopno dva puta, kako za prošlu, tako i za ovu godinu. Ovaj umetnik je rođen u Užicu i slikarstvom se bavi od 1995.godine. Završio je Istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu, radio je kao profesor likovne kulture u svom rodnom gradu i više puta je izlagao samostalno i kolektivno u zemlji i inostranstvu.
O tome koliko mu znači učešće na Likovnoj koloniji „Čačak“, Đorđe je rekao:“Izuzetno mi znači učešće u likovnim kolonijama. Bez obzira što nisam iz Čačka, ovčarsko-kablasrsku klisuru doživljavam kao svoju. To je jedna mirna, tiha i radna kolonija sa fenomenalnim uslovima. Zahvaljujući organizatorima osećam se kao svoj na svome. Ambijent je jako inspirativan, posebno za mene koji volim da radim pejzaže. Ove godne sam radio dva pejzaža iz mog kraja, a prošle godine sam uradio dve slike gde mi je inspiracija bila čačanska crkva posvećena Vaznesenju Gospodnjem u Čačku“.
Među umetnicima koji su ove godine izlagali je i naš Čačanin, Goran Delić. Goran je rođen u Čačku 1970.godine, gde je završio osnovnu školu, a potom i novinarski smer Gimnazije u Čačku. Dipomirao je na FLU, odseku za slikarstvo, a u klasi profesora Čedomira Vasića, da bi 2000. godine i magistritao.
Umetnički rad koji je Goran predstavio se svojom neobičnošću razlikovao od radova ostalih učesnika. Otkrio nam je o čemu se zapravo radi:“U poslednje vreme se najmanje bavim slikarstvom, više se bavim proširenim medijima, od vida performansa, ambijentalnih instalacija itd, a ovo je neka vrsta umetničkog kompromisa gde ja u pedeset posto na jednoj strani ove instalacije poštujem mediji koji je zadat, a u drugom delu, a u kontekstu iste ideje reagujem u nekom drugom medijskom smislu, smislu objekta, tj. instlacije. Istaći ću samo neke naznake ovog rada koje bi mogle da zainteresuju vaše čitaoce i na taj način ih pozovem da dođu i pogledaju to o čemu pričam.
Rad se zove „3D čišćenje“ jer tu uključujem i treću dimenziju. Čišćenje je postavljeno u širokom spektru značenja i nadovezuje se na neke moje preokupacije. Konkretno, ove godine sam imao dve samostalne izložbe. Prvu u Salonu 77, Galerije savremene likovne umetnosti u Nišu, a zatim sam malo prekomponovao instalaciju i ponovio je u Galeriji Kolarčeve zadužbine u Beogradu. To je projekat „Lestvice“ i ovo što je prikazano ovde, direktno se nadovezuje na video instalaciju u okviru tog projekta koji se zvao „Pranje“. Taj pojam se u širokom luku tretira od svima aktuelne epidemiološke situacije, odnosno na to kako se ona odražava na naš svakodnevni život, do segmenta gde ja taj naziv koristim u kontekstu čišćenja nekih životnih naslaga, kako ličnih, tako i onih koji imaju univerzalno značenje jer je činjenica da ne postoji osoba koja neće proći kroz razne životne turbulencije.“
Sve zainteresovane koji bi želeli da pogledaju umetničke radove Likovne kolonije „Čačak“ obaveštavamo da će izložba biti otvorena do 18.11.2021.godine.
Nela Mečanin