KulturaPravoslavlje

Predstavljena knjiga Milana Ružića “Narod za izdavanje”

Etičke poruke i istorijska svest Milana Ružića, mladog dragačevskog pisca.

1.4Kpregleda

 

Milan Ružić, mladi pisac koji je rođen u Čačku, a živi u Lučanima, premijerno u novom zdanju Gradske biblioteke „Vladislav Petković Dis“, predstavio je knjigu „Narod za izdavanje“. O njegovoj knjizi govorili su dr Vladimir Dimitrijević, profesor srpskog jezika i književnosti,  dr Miloš Ković, istoričar i Želidrag Nikčević, pesnik i književni kritičar. Moderator programa bila je Irena Čolović, a organizator događaja Udruženje „Irmos“.

Neskrivajući radost zato što je promocija knjige održana u Gradskoj biblioteci, Ružić je rekao: “Drago mi je što će pod krovom nove biblioteke o mojoj knjizi govoriti ljudi koji mi znače i čiji rad odavno pratim. Oni su mi uzor u moralnom, narodnom i saznajnom pogledu.“

Postavljajući šaljivo pitanje šta je složenija priča za jedan film, Amerikanac u Parizu ili Dragačevac u Čačku, Vladimir Dimitrijević nam je ukazao na to da je Milan Ružić Dragačevac koji pokazuje sve najbolje dragačevske osobine, a to je prvenstveno ljubav prema jeziku. „Spomeničko nasleđe i krajputaši dragačevskog kraja su posle Radojka Nikolića koji ih je opisao u „Kamenoj knjizi predaka“, ponovo progovorili u poeziji Milana Ružića,  kao što su nekada govorili kroz Branka V. Radičevića. Njegove pesme su svojevrsni krajputaši i epitafi jednoj Srbiji koje više nema ali koja se uvek u našoj duši može probuditi. Zato je to dragačevsko nasleđe kod Milana Ružića izuzetno sačuvano. Njegove pesme su oličenje povratka jednom predačkom moralu bez koga se ne može i koji je jedini put ka samima sebi“, rekao je profesor Dimitrijević.

Istoričar Milan Ković bio je obradovan i iznenađen prisustvom onoga što on naziva istorijskom svešću, a što se nalazi u pričama Milana Ružića, kao mladog pisca koji ima tako snažno osećanje srpske istorije. „Milan Ružić ima izoštren sluh za etičke poruke srpske istorije, a to je poruka zaveta, odnosno ostanka onome što su nam preci zaveštali. Biti dostojan pedaka i ne obrukati potomke je istorijska svest koja je veoma bliska moralnoj svesti. Potreba istorije je da otkrijemo ko smo i da ostanemo to što jesmo, tj. što su nam preci ostavili, a uz svu slobodu da odaberemo svoj put.  Ja to osećam i vidim u delu Milana Ružića. To je za mene veliko ohrabrenje i znak da za nas ništa nije izgubljeno i da su pred nama mnoge plodne godine za našu kulturu“, naglasio je Ković.

Želidrag Nikčević je istakao da je imao čast da bude među prvima koji je pročitao knjigu „Narod za izdavanje“ još dok je bila u rukopisu, naglasivši da je upravo kroz to delo Milana Ružića promenio pravac pri odabiru čitalačkih tekstova.

U toku predstavljanja knjige, publika je mogla čuti nekoliko priča koje je govorio sam pisac, kao i pesmu „Molitva Svetom caru Lazaru“ čije je stihove kazivao glumac Petar Božović, putem video zapisa.

Za Kablarnet, Nela Mečanin

Fotografije preuzete sa FB profila Irene Čolović

Ostavite komentar