KulturaMuzika

Вече за памћење кроз промоцију књиге Пеце Поповића

Tragovi u beskraju

2.19Kpregleda

 

У Великој сали Дома културе у Чачку одржана је  промоција књиге Петра Пеце Поповића под називом „Трагови у бескрају“. О књизи је поред аутора говорио и професор Михајло Пантић, а модератор програма је била Верица Ковачевић. Пеца Поповић, рођени је Београђанин који је одрастао у Чачку и са овим градом је чврсто повезан.

Књига „Трагови у бескрају“ представља збирку Пециних текстова отишлих јунака из света музике. У њој су приказана педесет три сећања на стране и домаће музичаре. Пеца није крио да су они утицали на формирање његове личности, а да би без њих сигурно био гори човек. Из њихових песама, примера и њихове музике црпео је нека знања која су му користила да остане човек без стида и срама.

Петар Поповић цео живот пише такве текстове, а ови који се налазе у његовој књизи „Трагови у бескрају“ су настали за последњих 13 година. У књизи су своје место пронашли Бади Холи, Џими Хендрикс, Мајкл Џексон, Витни Хјустон, Џо Кокер, Чак Бери, Литл Ричардс и многи други. Од домаћих аутора ту су Даворин Поповић, Арсен Дедић, Oliver Dragojević, Влада Дивљан, Чоби…

Код Петра Поповића политичке околности нису имале никаквог утицаја на његово писање, јер је ствар у коју верује изнад политике у којој нажалост неминовно живимо. Да је пратио и да се бавио политиком никада не би успео да напише ово што је написао.

Музика на којој је Пеца одрастао данас нема смисла.

„Данас живимо у свету где рокенрол уопште није важан. Тренутно имамо четири доминантна жанра: хип хоп, реп, латино музику и модерну поп музику, а то је врста  музике према којој ја немам склоности. Не осуђујем и разумем  младе људе који то слушају, али мене лично занима шта уметник који прави музику има да поручи слушаоцу. Не могу да слушам бесмислености које се данас пласирају“, поручио је Петар Поповић.

Истакао је да и данас сигурно има аутора  који праве квалитетну музику и који верују да ће песмом променити свет, али они данас не могу да дођу до изражаја.

На питање како би дефинисао рокенрол, Петар Поповић каже:“ Најлакше је рећи да је рокенрол начин живота али то је много више од тога. То је нешто што подразумева неке таленте који су променили другу половину двадесетог века. Све идеје које су у вези са рокенролом реализоване су шездесетих и седамдесетих година прошлог века. Сада се све идеје намећу и реализују кроз политику. Ни једно ослобађање у XX веку није могло догодити без музике, од борбе за равноправност, па све до људских права и угрожених студентских слобода.“

Пеца Поповић је био уредник часописа „Џубокс“, „Рок“, „Звездине ревије“. Писао је за „Политику“, „Политики забавник“, „Спортски журнал“, а помогао је и великом броју музичара који су у тадашње време започињали своју каријеру, а касније постали успешни у свету музике.

Музички часописи које је Пеца Поповић некада уређивао више не постоје и тако ће остати све док не буде било интересовања за њих.

 

 

Нела Мечанин

Ostavite komentar