Промоција романа Ненада Гугла, «Велелепота секунде»
Književno veče u Gradskoj biblioteci "Vladislav Petković Dis" u Čačku

У оквиру 22.манифестације „Штампана реч 2020.“, у Градској библиотеци „Владислав Петковић Дис“ у Чачку, представљена је књига „Велелепота секунде“, аутора Ненада Гугла, нашег Чачанина, професора српског језика и књижевности. О књизи су говорили Тијана Бежанић, Хаџи Душан Милошевић, професор Владимир Димитријевић и сам аутор.
Посетиоцима се кроз поздравно слово обратила Тијана Бежанић која је овом приликом нагласила да овај роман потписује издавачка кућа „Бит издаваштво“ из Чачка. Представљајући самог писца, као редовног учесника на конкурсима у оквиру манифестације „Дисовог пролећа“, Тијана је истакла и да је његов први роман „Умро сам у петак“ доживео велики успех и да је књига током прошле године дочекала и своје шесто издање. То и не представља изненађење с` обзиром да је Ненад Гугл врстан говорник, приповедач и тумач.
Хаџи Душан Милошевић, уредник издавачке куће „Бит издаваштво“,није крио задовољство и радост што је књига издата баш у тој издавачкој кући, кући која има за идеју да направи једну врсту споне између књижевности и религије и која ће по томе у будућности бити препознатљива. У сваком случају, ово велелепотно књижевно вече било је вече трију рађања:рађања издавачке куће, рађања књиге и рађања читалаца „Бит издаваштва.“
Професор Владимир Димитријевић оценио је да је Гугл кроз свој нови роман направио дилогију са романом „Умро сам у петак“. Оба романа у бити имају једну изузетно важну тему, а то је преображај самог човека. По његовим речима, а цитирајући Рилкеа да би требало сићи у дубине јер иронија тамо никада не залази, професор Димитријевић је мишљења да је Ненад Гугл кроз своје романе то успео да уради. Другим речима, успео је да књижевност врати себи. „У свом језгру роман има једну изузетно важну ствар, а то је живот Светог Виталија, као што роман Достојевског „Браћа Карамазови“ има своје језгро, а то је житије старца Зосиме. Самим тим, Гугл је успео да роман врати оном што је роман некада био и успева да нас кроз њега покрене. Једино на тај начин роман неће умрети. Он нас покреће како бисмо се што дубље загледали у себе.“, рекао је Димитријевић. Истичући да је књижевност Ненада Гугла озбиљна књижевност, пред дњега је поставио нови задатак са тежим темама, као што је писање о човеку који је понижен и омаловажен истичући да нема никога ко је заувек изгубљен и да за свакога постоји нада.
На крају ове вечери, публици се обратио и сам аутор подсећајући нас на то да је наш живот изграђен од само једне честице, тј. једне секунде у вечности, а сва велелепота се односи на самог Бога који је узвишен. Роман има једну вертикалу од једанаест глава у коме су прва и последња глава повезане, као и три хоризонтале, а то су: љубав, преображај и вера.
Како је једноставно да се човек који верује препусти Богу и како за њега не постоје ограничења, читајте у новом роману Ненада Гугла, „Велелепота секунде“.
Нела Мечанин