Kreni – Promeni početkom ove godine je Ministarstvu zdravlja predao peticiju evo rezultata
Sećate se da je Kreni-Promeni početkom ove godine Ministarstvu zdravlja predao peticiju sa preko 190.000 hiljada potpisa građana, kojom smo tražili da se porodiljama omogući besplatna pratnja tokom porođaja? Rezultat ove akcije je da u ovom trenutku od 53 porodilišta u Srbiji, besplatna pratnja porodiljama tokom porođaja sprovodi se u 19 zdravstvenih ustanova, dok se u jednom porodilištu vrši uz naplatu. Idemo dalje!
Nakon predaje peticije, Ministarstvo zdravlja Republike Srbije je zvanično podržalo našu inicijativu, međutim nismo imali informaciju kakvo je zaista stanje na terenu. Iz tog razloga krenuli smo u akciju uz pomoć svih vas, uz pomoć građana. Odlučili smo da 7. februara širom Srbije predamo zahteve porodilištima, kojima tražimo da se mamama omogući besplatna pratnja na porođaju. Tog dana u isto vreme, predali smo zahteve u 20 porodilišta. Neki su odgovarali, neki nisu, pa smo im se obraćali i više puta, a vremenom je broj građana koji su bili voljni da pomognu rastao. Sa 20 porodilišta kojima smo se obraćali, došli smo do toga da smo zahteve uputili u 53 porodilišta. Od tog 7. februara do 12. jula u 53 porodilišta upućen je ukupno čak 81 dopis, većinom u formi zahteva za pristup informacijama od javnog značaja.
Tokom čitavog ovog procesa dobijali smo najrazličitije odgovore zdravstvenih institucija. Počev od malog broja onih gde jeste dozvoljena pratnja porodiljama, preko onih gde je omogućena, ali se ne sprovodi, pa do onih gde nije omogućena. Na osnovu tih odgovora smo mogli da izdvojimo ključne prepreke. Kao najveći problem istakli su se prostorno-tehnički uslovi, ali i epidemiološki razlozi, kao i kadrovski razlozi. Dok smo upućivali zahteve i sortirali probleme i dok su građani na lokalu pokušavali da dođu do informacija, uspeli smo da zakažemo sastanak u Ministarstvu zdravlja koji je održan 19. aprila. Tom prilikom zahtevali smo donošenje novih ili dopunu postojećih podzakonskih akata kojima bi se ova usluga porodiljama utvrdila i bila obuhvaćena obaveznim zdravstvenim osiguranjem, do donošenja zakonskog rešenja. Pored toga, tražili smo i da se uvedu jedinstveni protokoli i procedure kojima bi bili propisani uslovi pod kojim se sprovodi besplatna pratnja porodiljama, s obzirom na neujednačenu praksu u porodilištima gde je omogućena ova usluga. I na kraju, zahtevali smo javni apel Ministarstva zdravlja da sva porodilišta koja u ovom trenutku imaju prostorno-tehničke mogućnosti prihvataju zahteve porodilja ukoliko izraze želju za pratnjom. Istakli smo da i ovi zahtevi ne iziskuju nikakav finansijski trošak, samo dobru volju. Nažalost, odgovor na naše zahteve nismo dobili ni do danas.
Na tom sastanku smo upućeni da je formirana radna grupa koja obilazi porodilišta i vrši procenu prostorno-tehničkih uslova, međuitim kako ne znamo ishod te procene, mi smo nastavili da se obraćamo pojedinačno porodilištima. Nismo zastali ni tamo gde nam nisu dostavljali odgovore, pa smo ulagali žalbe povereniku za pristup informacijama od javnog značaja.
U prvi mah kad smo počinjali nismo bili sigurni kakve odgovore možemo da očekujemo, budući da se o ovoj temi u javnosti vrlo malo govorilo. Ipak, još jednom se dokazalo da kada su ljudi udruženi u cilju ostvarivanja nečega što je za opšte dobro i kada ne odustaju ma koliko god vremena trebalo, možemo svi zajedno da pomeramo granice. Počela je da se sprovodi ideja da se budućim mamama učini dan porođaja jednim od najlepših dana koji će pamtiti, ali i da se olakša i divnim lekarima i babicama i svom medicinskom osoblju koje pomaže da se rodi jedan novi život.
U ovom trenutku, uz doprinos svih vas koji ste se aktivirali u ovoj akciji, ali i bili podrška, imamo potvrđene informacije da se besplatna pratnja porodiljama tokom porođaja sprovodi u 19 zdravstvenih ustanova, dok se u jednom vrši uz naplatu, i to:
1. Aranđelovac, ZC Aranđelovac
2. Beograd, KBC Zemun
3. Beograd, KBC Zvezdara
4. Beograd, GAK Narodni front
5. Beograd, Klinika za ginekologiju i akušerstvo UKC Srbije (uz naplatu)
6. Vrbas, OB Vrbas
7. Gornji Milanovac, OB Gornji Milanovac
8. Gračanica, KBC Priština
9. Zrenjanin, OB “Đorđe Jovanović” Zrenjanin
10. Kladovo, ZC Kladovo
11. Kraljevo, OB “Studenica” Kraljevo
12. Lazarevac, Vanbolničko porodilište, DZ “Dr Đorđe Kovačević” Lazarevac
13. Negotin, ZC Negotin
14. Novi Pazar, OB Novi Pazar
15. Prijepolje, OB Prijepolje
16. Senta, OB Senta
17. Smederevo, OB “Sveti Luka” Smederevo
18. Smederevska Palanka, OB Smederevska Palanka
19. Sombor, OB “Dr Radivoj Simonović” Sombor
20. Užice, ZC Užice
Nadamo se da će broj zdravstvenih ustanova koje će omogućiti uslugu besplatne pratnje budućim mamama tokom porođaja rasti. Želimo da se zahvalmo svima koji su prepoznali značaj ove akcije, svima koji su doprineli na bilo koji način, svima koji su potpisali ovu peticiju, svima na lokalu koji su se borili kako bi došli do odgovora, kao i svim zdravstvenim radnicima koji su uvideli značaj ove usluge i prihvatili inicijativu.
I da, nastavljamo dalje svi zajedno da istrajavamo i da se borimo da ovaj svet bude spreman od prvog udaha za mala bića koja se rađaju.
Aleksandra Dujović i Tim Kreni-Promeni