Kultura

“Garažni film” u Srbiji večeras u Umetničkoj galeriji “Nadežda Petrović”

882pregleda
ponedeljak, 4. novembra u 20 časova, Filmski i video program Umetničke galerije ”Nadežda Petrović” vam predstavlja autora Sašu Radojevića, jednog od najistaknutijih predstavnika tzv. ”garažnog filma” u Srbiji. O autorskom opusu našeg poznatog scenariste, reditelja, producenta i filmskog kritičara govoriće Vesna Perić, dramaturškinja, filmska kritičarka i urednica II programa Radio Beograda.

Biće prikazan film ”Narcis i eho” iz 2011. godine, za koji sam autor smatra da je najradikalniji u smislu eksperimenta. Nakon projekcije filma, uslediće razgovor sa gostima, Sašom Radojevićem i Vesnom Perić, o filmu, stvaralaštvu autora, garažnom i meta filmu u Srbiji i drugim zanimljivim temama.

Program se realizuje uz podršku Ministarstva za kulturu i informisanje Republike Srbije, a ulaz na projekciju je besplatan.

O filmu:
NARCIS I EHO, Srbija, 2011.
scenario i režija: Saša Radojević
uloge: Andrijana Đorđević, Amra Latifić, Vladislava Đorđević, Milutin Milošević…
U filmu “Narcis i Eho” koga sam autor smatra najradikalnijim u smislu eksperimenta, u prvom nivou je istoimena opera kompozitorke Anje Đorđević izvedena 2002. u Bitef teatru (čiji su snimci korišćeni u filmu), zatim, u drugom nivou priče studenti perfomansa sa profesorkom traže lokaciju za inscenaciju opere “Narcis i Eho”, u trećem nivou, fabuliran je njihov “uradak” u zamišljenom ljubavnom trouglu jednog post-rock benda. A sve je zasnovano na nultom nivou – na antičkom mitu o samozaljubljenom Narcisu. Junaci priče konfrontiraju svoje stavove – može li slika živeti van jezika, treba li tragati za slikom koja će imati svo jezik nezavistan od našeg, da li je apstrakcija takođe sredstvo za iskazivanje osećanja…Saša Radojević kao autor kretao se u polju transmedijalne umetnosti i pripovedanja, ukazujući na mobilnost neke priče putem različitih umetničkih formata i medija.
O gostima:
Vesna Perić, dramska i prozna spisateljica, TV scenaristkinja i filmska kritičarka. Diplomirala dramaturgiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, gde je magistrirala i doktorirala na katedri za Studije filma i medija.

Sarađivala kao scenaristkinja na TV serijalima Mile protiv tranzicije(2007.) i Otvorena vrata (2013/2014.) Pisala tekstove o sajber fenomenima za dodatak lista Danas (com_medi@), filmske eseje za Kulturni dodatak lista Politika (2001.- 2014.) a od 2003. aktivno piše i filmske kritike za Drugi program Radio Beograda i sarađuje sa Hronikama FEST-a. Kratke proze objavljuje u srpskoj i austrijskoj periodici – Beogradski književni časopis, Povelja, ProFemina, Keine Delikatessen. Kratke priče objavljene su joj u tematskim zbirkama savremenih srpskih prozaista posvećenih I. Andriću i M. Crnjanskom – Zemaljski dugovi (Laguna, 2011) i Putnik sa dalekog neba (Laguna, 2012), kao i u zbirci Priče o Savamali (Arhipelag, 2013).

Trenutno radi kao urednica Dramskog programa Radio Beograda. Autorka je 9 radio drama produciranih na Radio Beogradu. Autorka nagrađenog angažovanog dramskog teksta Šta je ona kriva nije ništa ona kriva u produkciji Bitef teatra i Heartefact fondacije 2015. u režiji Anđelke Nikolić.

Saša Radojević, rođen je u Beogradu, diplomirao na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Pisao je scenarije za dokumentarne TV serije i kratke filmove. Objavio je više studija o filmu, kao i roman “Divlje senke” (2002). Bio je asistent režije Teu Angelopulosu na snimanju filma “Odisejev pogled” (1995).  Nosilac je talasa “garažnog filma” zajedno sa rediteljem Milutinom Petrovićem sa kojim često i sarađuje. Radojevićev scenaristički i rediteljski opus pored toga nosi i oznake meta-filmičnosti, krećući se u okvirima eksperimentalnog filma i filma-eseja. Kao scenarista, potpisao je filmove “Zemlja istine, ljubavi i slobode”, “Jug jugoistok” i “Petlja” (u režiji Milutina Petrovića) , “Doktor Rej i đavoli” (u režiji DInka Tucakovića) i “Država” (u režiji Jelene Marković), dok se kao reditelj sopstvenih scenarija potpisuje na filmovima “Poljupci” (2004), “Narcis i Eho” (2011), “Žigosana” (2015), “Porodica” (2015) i “Aleksandra” (2019). Dugometražni filmovi na kojima je sarađivao više puta su nagrađivani u zemlji i inostranstvu.

S poštovanjem,

Predrag Živković
kustos/urednik filmskog i video programa
Umetnička galerija Nadežda Petrović

Ostavite komentar