Ona je postala Zaštitnica i Igumanija čitave Svete Gore, koja se do danas naziva Bogorodičinim vrtom

IZVOR:
Prema predanju, Majka Božija se, u godinama nakon događaja opisanih u Jevanđeljima, brodom zaputila na Kipar.
Nameravala je da poseti Lazara iz Vitanije, Hristovog prijatelja, kiparskog episkopa (nakon vaskrsenja).
U NJenoj pratnji nalazio se Sv. apostol Jovan Bogoslov.
Međutim, snažni vetrovi su njihov brod neplanirano usmerili ka Atosu – tada paganskom Apolonovom svetilištu.
Inače, smatra se da se brod nasukao u neposrednoj blizini manastira Iviron.
Pošto je stupila na kopno, mnogobožački žitelji Atosa su odmah poverovali u Hrista. Istovremeno, to je bilo prvo krštenje na Atosu.
Bogorodica, oduševljena lepotom svetogorskih predela, molitveno se obratila Sinu.
Spasitelj je uslišio NJenu molbu – Ona je postala Zaštitnica i Igumanija čitave Svete Gore, koja se do danas naziva Bogorodičinim vrtom.
Na poslednjoj fotografiji – ikona Bogorodice – Igumanija Svete Gore, savremena ikona, rad keliota hilandarske kelije Burazeri



