Matis letnja akcija 2025
Humanitarni radPravoslavlje

“Za našeg Limenog – biciklima do Hilandara”

Od Šapca do Hilandara, biciklima, za bolesnog školskog druga i kolegu!

281pregleda

Dejan Stojanović Limeni razboleo se dok je bio, sa žandarmerijom, u Kontrolnoj zoni bezbednosti (KZB), prema KiM. Dejanu je virus mišje groznice prouzrokovao bolest bubrega. Odlazi, tri puta sedmično, na dijalizu, a transplantacija bubrega je neophodna. Odgovarajući organi su pronađeni, ali nedostaje novac…

U kriznoj situaciji priskočili su pripadnici žandarmerije, kolege i klasići, koji kreću biciklima, na humanitarni put, od Šapca do srpske svete lavre, manastira Hilandara.

(Kako smo saznali transplantacija bubrega je uspešno obavljena u Belorusiji!)

O svemu nam više govori pripadnik srpske žandarmerije, beogradskog odreda, Vladimir Danojlić.

“Jedan kolega kreće iz Zrenjanina, drugi iz Borče, treći iz Pančeva, a svi se okupljamo u Beogradu i krećemo put monaške republike. Obratio sam se šabačkoj eparhiji i njegovom Preosveštenstvu Episkopu šabačkom G. Jeroteju da pokuša da uskladi svoje obaveze sa našim polaskom. Krećem iz šabačke crkve Sv.Trojice i nadam se da će nam baš vladika dati blagosčov. Ranije, sa biciklom, u opremi, dolazim u crkvu, presvući ću se u prikladno odelo, biti na liturgiji, i potom krenuti na plemeniti put. Pored mene na put kreću Aleksandar Soldatović, Dušan Smiljanović i Siniša Nikolin. Dobili smo dopuštenje za izjave jer će sve snimati kamera RTS – a”, priča Danojlić.

Vaše namere su iskrene i plemenite, a kod Humanitarne fondacije “Budi human”, otvoren je račun za pomoć Dejanu Stojanoviću Limenom. Takođe, svi koji su u prilici mogu poslati SMS 1672 na 3030.

Kako smo saznali transplantacija bubrega je uspešno obavljena u Belorusiji.

“Tokom školovanja smo se zbližili i ponašali kao porodica. I sada, kada se okupimo, nakon 28 godina, funkcionišemo kao braća. Sa Limenim ćemo se sresti u Kragujevcu, na putu ka Grčkoj, a RTS će zabeležiti i taj susret. Dejan je 15 godina na dijalizi pa želimo da mu damo podršku i pomolimo se za njegovo zdravlje”.

Tokom celog puta ponašaćete se u skladu sa crkvenim postulatima.

“Pridržavaćemo se osnovnih crkvenih načela. Svi polazimo iz svojih crkava, svi uz blagoslov sveštenstva. Dakle, nas četvorica vozimo bicikle, a trojica idu automobilom kao logistička pratnja. Auto Čačak nam pozajmljuje vozilo koje ćemo izbrendirati u svhu reklamiranja same akcije. Ne naše promocije, već prikupljanja novca potrebnog za transplantaciju bubrega. Svima želimo da se odužimo makar simbolično, priveskom za ključeve sa Hilandara”, zaključio je idejni trvorac dobrotvorne akcije Vladimir Danojlić.

 

Razgovor smo vodili ispred Dobrotvorno – obrazovnog udruženja “Teofil 1198” koje je osnovao manastir Hilandar. Teofil 1198 se nalazi u Bulevaru Vuka Karadžića 38 A gde besplatno možete da pogledate izložbu fotografija Milutina Hilandarca.

https://www.instagram.com/danojlove_majstorije/

Virus mišje groznice izolovao, još 1979. godine, Čačanin Božidar Božo Antonijević, na području čačanskog sela Turica. Profesor doctor Božo Antonijević je virusu mišje groznice, iz lokal patriotskih razloga, dao naziv „Čačak 17 – 49“.

Komplikacije, usled mišje groznice, su akutna bubrežna insuficijencija, edem pluća, šok i žarišne pneumonije.

Đurđe M.

Ostavite komentar